Pierwszy internetowy sklep airsoftowy na Słowacji

50 000 sztuk towarów w magazynie

magnify Wyszukiwanie
PLN

Jak rozpocząć pracę z HPA

16.3.2023 Zdenko Kobezda Recenzje pistoletów airsoftowych

Hej, chłopaki.

Po dwóch latach spędzonych na AEG poszerzyłem swój arsenał o silnik HPA i tym samym skompletowałem trifectę (AEG, GBB, HPA). Będąc facetem od AEG, oczywiście nic o tym nie wiedziałem. Postanowiłem więc napisać kilka słów na wypadek, gdyby ktoś rozważał rozpoczęcie przygody z HPA. O ile pieniądze nie są problemem, jest to stosunkowo prosty proces, w którym wystarczy trochę poszukać i wszystko gotowe. Ogólnie zdobywanie informacji na temat HPA jest "pracochłonne", ale jest dobrze opisane na zagranicznych forach.

Co to jest HPA?

  • z angielskiego "powietrze pod wysokim ciśnieniem"
  • System składa się z "pierścienia powietrznego", który jest zbiornikiem ciśnieniowym powietrza z regulatorem wylotowym, regulatorem drugiego stopnia do regulacji wyjściowego PSI i "węża".
  • Drugim elementem jest silnik HPA, który znajduje się w pistolecie i jest odpowiedzialny za "strzelanie" i działanie pistoletu.
  • BB jest zasilany sprężonym powietrzem o ciśnieniu 3000/4500 PSI, które jest "dozowane" do pistoletu przez silnik HPA lub z kanistrów CO2.
  • Aby nie zrobić sobie krzywdy, powietrze "wpływa" do pistoletu pod zmniejszonym ciśnieniem, rzędu 40-200 PSI. (Na przykład, mamy 3000 PSI w butli, regulator wyjściowy na butli zmniejszy to do ~ 800 PSI, a drugi regulator na butli zmniejszy to do 0-250 PSI, w zależności od regulatora).

Dlaczego ktoś chciałby mieć HPA?

  • Elastyczność w limitach (może być dostosowana do każdej akcji)
  • Kiedy znudzi ci się jeden pistolet, potrzebujesz tylko nowego korpusu i gotowe (oczywiście do pewnego momentu)
  • Cicha praca
  • Mniejsza złożoność systemu
  • Można również "karmić" broń gazową
  • Potencjalny brak baterii (dla czysto mechanicznych silników)
  • Darmowe fitko podczas napełniania pompą

Wady ?

  • Trzeba nosić "bombę" (można to wyeliminować za pomocą zbiornika w magazynie)
  • Dość drogi (choć obecnie jest porównywalny z "high-endem" w airsofcie AEG)
  • Negatywny pogląd społeczności airsoftowej na tę platformę

*Uwaga dla hejterów

Ogólnie rzecz biorąc, na temat HPA krąży sporo negatywnych opinii dotyczących limitów oszukiwania na zawodach. Wynika to z samych chłopaków, ponieważ ponieważ ten system kosztuje dużo pieniędzy, arogancja właścicieli (jak w przypadku wszystkiego, co wymaga pieniędzy) idzie z nim w parze. Ale po drugie jest też "ignorancja" lub ignorancja / niekompetencja organizatorów wydarzeń (honorowe wyjątki), którzy nie mają pojęcia, jak temu zapobiec. Ludzie z AEG (zmiana sprężyny w trakcie gry, w ICS zajmuje to człowiekowi 15 sekund) czy GBB (Green Gas zastępuje Red Gas itp.) wiedzą jak oszukiwać, ale HPA jest im chyba najbardziej "na rękę".

Jak prawidłowo kontrolować HPA zawodnika ?

  • Organizator powinien wymagać od zawodnika posiadania regulatora, który można "zablokować" tj. uniemożliwić regulację ciśnienia (śmiem twierdzić, że 95% regulatorów posiada taką funkcję).
  • Przy pierwszym pomiarze zapisać na ile J gra zawodnik, zmierzyć amunicją, którą będzie grał i również zapisać PSI na regulatorze. Zablokować regulator.
  • Jeśli ktoś będzie narzekał, można bardzo szybko sprawdzić ile J zostało zmierzone i ustawione PSI, a jaka jest rzeczywistość.

Czego potrzebujemy, aby zacząć?

Kiedy chcesz zacząć korzystać z HPA, musisz znać odpowiedź na następujące pytania: W jakim pistolecie chcę umieścić silnik HPA? Czy chcę mieć latarkę czy czysto mechaniczny silnik HPA? Jakiej marki silnik chcę mieć? Czy chcę mieć system z zamkniętą czy otwartą śrubą? Jaką długość węża i jakie zaślepki chcę zastosować? Jaki rodzaj regulatora chcę mieć? Jaką butlę chcę mieć przy sobie?

  • Butla HPA - bardzo popularnym rozmiarem jest 0,8l (48ci) przy 3000 PSI. Istnieją inne warianty (0.2L, 1.1L) z maksymalnym ciśnieniem do 4500 PSI. Kosztują one około 3x więcej niż 3000 PSI. 0.8L/3000 PSI z łatwością wystarczy na 2000-3000 BB (w zależności od silnika HPA i PSI, z którego strzela gracz). Popularne marki dostępne na naszym rynku - Powair, ASG, Ninja. Należy być "ostrożnym" i sprawdzić, czy regulator drugiego stopnia będzie wymagał "prostej" czy "zaokrąglonej" igły, ponieważ istnieją te dwie odmiany. Alternatywą jest bomba CO2 (12g/33g), którą można zainstalować w "kolbie" pistoletu, gdzie wbudowany jest regulator 2 stopnia ... ale to jest taki "zaawansowany" poziom HPA, powiedziałbym.
  • Regulator 2. stopnia - "płuca" zespołu HPA. Jest zamontowany na cylindrze HPA i kontroluje ciśnienie wylotowe. Zwykle jest ustawiony na określoną wartość wyjściową PSI przed zdarzeniem i "zablokowany" opaską uciskową, aby nie można było przy nim manipulować (ściągacz, ślimak, naklejka). Popularne marki i modele.
  • Wąż od regulatora do jednostki HPA - różne kolory i końcówki. Należy uważać na typ złącza na regulatorze i typ złącza do silnika. "Amerykańskie" zaślepki są standardem, ale w UE często można dostać te z UE w Mancraft lub bezpośrednio do rurki 6 mm. Oczekujemy, że wąż będzie wystarczająco długi i elastyczny. Marki są identyczne z regulatorami.
  • Wąż silnika HPA z pistoletu (IGL) - jest to o rząd wielkości "cieńszy" wąż niż wąż butli HPA. IGL są specyficzne dla konkretnego silnika (np. P* Kythera ma inny rozmiar IGL niż P* F2). Jeden koniec jest przykręcony do silnika HPA, a drugi koniec wystaje z pistoletu. W większości przypadków jest on bez zaślepki, a odpowiednią zaślepkę należy dokupić ze względu na rodzaj końcówki węża z regulatora. "Standard" to wężyk 6mm (średnica zewnętrzna) i wystarczy dokupić szybkozłączkę 6mm -> US męską (w przypadku gdy wężyk od regulatora zakończony jest US żeńską), aby móc go podłączyć. Jeśli chodzi o marki, jest to dość ograniczone na naszym rynku (na szczycie jest Amped, ale musisz importować z Wielkiej Brytanii lub, jeśli masz szczęście, z UE). Epes produkuje "IGL", ale nie przykręcasz go do "silnika". Kiedyś "przykręcałeś" spód miksera za pomocą szybkozłącza żeńskiego 1/8NPT -> 6/4mm ... To fajny system, ale może zaskoczyć, gdy spodziewasz się, że będzie pasował do silnika.
  • Silnik HPA - "serce" zespołu HPA. Istnieją systemy mechaniczne i elektroniczne. Systemy z otwartą śrubą / zamkniętą śrubą. Musisz być ostrożny i wybrać "typ" silnika, który będzie pasował do mechaboxa danej broni (np. nie włożysz wersji V3 do V2 itp. - system jak w świecie AEG) + sprawdź "typ" i długość dyszy, z którą system jest dostarczany. Marki takie jak Mancraft, Polarstar, Wolwerine. Wybór silnika to temat na osobny post, więc nie będę go niepotrzebnie komplikował.
  • Napełnianie butelek - albo pompka ręczna - pompy PCP (nie rozumiem, kiedy chcesz dopasować butelki 4500 PSI. Dla porównania, 0.8l/3000 PSI zajmuje około 25 minut czystego pompowania, podczas gdy od 2000PSI jest to dość uciążliwe. 3000-4500 musi być zabójcze) lub kompresor wysokociśnieniowy. Jest też "przelew" z butli nurkowej, ale nie widzę takiej opcji dla "początkującego".

Ze swojej strony poleciłbym silnik Polarstar F2 lub Kythera (jeśli ktoś chce silnik mechaniczny), mini regulator Redline SFR (opinie mówią, że to najlepszy regulator na rynku), butlę 0,8l/3000 i pompkę do zabrania do domu.

Osobiście skończyłem na konwersji ICS PAR Mk3 (dzielona skrzynia biegów jest trochę upierdliwa dla HPA, ale można to zrobić) na P* Kyther, z regulatorem Maxxflow, butlą Powair 48/3000 i Amped IGLk. Osobno opublikuję recenzję mojej kompilacji, jeśli ktoś planuje Kytherę w przyszłości.

Zdenko Kobezda

Autor

picture